Mieszkania z segmentu popularnego są przeznaczone dla nabywców, którym przede wszystkim zależy na niskiej cenie. Są one zgodne z obowiązującymi przepisami, lecz nie znajdują się w najbardziej prestiżowych lokalizacjach ani w budynkach o szczególnych walorach architektonicznych. Obecnie w Polsce jest to segment dominujący, gdyż relacja cen nawet najtańszych mieszkań w stosunku do zarobków jest wciąż bardzo niekorzystna. Średnia krajowa pensja netto nie wystarcza na zakup nawet metra kwadratowego mieszkania w segmencie popularnym w większym mieście.
W tym segmencie często spotyka się tzw. mieszkania kompaktowe, czyli z jak największą liczbą pomieszczeń na jak najmniejszej powierzchni. Wynika to z faktu, że nabywcy o przeciętnych dochodach są zmuszeni zredukować powierzchnię mieszkania z powodu niewielkiej zdolności kredytowej (zwłaszcza że zasady przyznawania kredytów ciągle ulegają zaostrzeniu ze względu na rekomendację S). Z drugiej strony – chcieliby oni zmieścić na niej wszystkie funkcje niezbędne do względnie wygodnego życia.
Najpopularniejszym wyborem wydaje się M3 – mieszkanie dwupokojowe, które jest bardziej komfortowe od kawalerki, ale przy tym pozostaje relatywnie niedrogie. Wśród dwupokojowych mieszkań jest dużo lokali o małym metrażu – poniżej 40 mkw. Popularne są też mieszkania trzypokojowe poniżej 50 mkw. Często spotyka się tu aneksy kuchenne otwarte na pokój zamiast osobnej kuchni– rozwiązanie to jest wybierane głównie ze względu na oszczędność miejsca.
Twinny Development poleca Działki Rybnik oraz Działki na sprzedaż Oleśnica.
Charakterystyczną cechą segmentu popularnego jest wybór tańszych i mniej trwałych materiałów wykończeniowych. Najbardziej typowe są okna z PCV, niezbyt wysokie mieszkania (250-260 cm), standardowe, niezbyt obszerne przestrzenie wspólne pokryte niedrogimi płytkami z gresu, jak również brak windy w budynkach do czterech kondygnacji włącznie. W niektórych budynkach spotyka się klatki schodowe z dużą liczbą mieszkań na jednej kondygnacji.
Jeśli chodzi o położenie, trudno tu znaleźć regułę, gdyż mieszkania takie znajdują się zarówno na peryferiach, jak i blisko centrum. Natomiast istotna jest tu niska cena gruntów, na których są położone budynki – dlatego nieraz przekłada się to na mniej atrakcyjną lokalizację pod względem komunikacji, dostępności do obiektów użyteczności publicznej oraz estetyki otoczenia. Mieszkania tego typu często występują w dużych blokowiskach złożonych z mnóstwa bardzo podobnych lub identycznych budynków. Przy tym dopuszczalny jest brak przestrzeni publicznych i umieszczanie parkingów między blokami.