Główne powody zakupu mieszkania

Choć rynek najmu w Polsce się rozwija, to nadal zakup mieszkania własnościowego jest główną formą zapewnienia sobie lokum. Zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat wskaźniki sprzedaży mieszkań biły wszelkie rekordy. Było to spowodowane m.in. popularnością dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, a także spadkiem stóp procentowych, przez co zakup nieruchomości pod wynajem stał się korzystniejszą inwestycją niż lokata w banku. Z jakich powodów Polacy najczęściej decydowali się na zakup mieszkania?

Najliczniejszą grupą nabywców są osoby, które kupują pierwsze w życiu mieszkanie w celu usamodzielnienia się. Zwykle są to osoby młode, które dotychczas mieszkały z rodzicami lub wynajmowały lokal bądź pokój. Decyzję o zakupie podejmują zwykle po zdobyciu pierwszej stałej pracy i uzyskaniu zdolności kredytowej. Nabywców tego typu jest trzydzieści kilka procent (dane są zróżnicowane w zależności od badania). Takie osoby najchętniej wybierają niewielkie mieszkania dwupokojowe, które z jednej strony należą do tańszych, a z drugiej, w odróżnieniu od kawalerek, umożliwiają takie zaaranżowanie przestrzeni, by można było oddzielić strefę ogólnodostępną od prywatnej.

Kolejną grupą są osoby nabywające już kolejne mieszkanie w celu poprawy warunków życia. Najczęściej decydują się na większy metraż, wyższy standard czy też lepszą lokalizację. Zwykle bodźcem jest wzrost zarobków, poprawa sytuacji materialnej, ale i powiększenie się rodziny. Tutaj przeważają lokale trzy- i czreropokojowe.

Coraz bardziej popularny staje się zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Jak wspomnieliśmy, jest to związane ze spadkiem stóp procentowych. Dlatego spora grupa Polaków decyduje się lokować oszczędności w nieruchomościach zamiast, jak do tej pory, przechowywać je na lokatach bankowych. Rentowność wynajmu mieszkania wynosi 5-6%, a kawalerek w atrakcyjnych lokalizacjach nawet 10%. Można więc zyskać 2-3 razy więcej niż na lokacie. Dlatego tutaj dominują wspomniane już kawalerki, choć sporo jest też mieszkań dwupokojowych.

Mniejszą, ale nadal dość znaczącą grupą są osoby zmuszone do sprzedaży dotychczasowego mieszkania, by zamienić je na mniejsze. Wynika to nieraz z pogorszenia się sytuacji finansowej, gdy opłaty za duży lokal stają się trudne do udźwignięcia. Dzieje się tak również w sytuacjach, gdy z mieszkania wyprowadzają się dorosłe dzieci, a lokal staje się zbyt duży na potrzeby rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *